Eilen illalla mulla tuli pakollinen tarve kurkata kuvakansioihin ja käydä näitä kuvia läpi. Jostain syystä iski kaipuu hetkeen, joka meni viime keväänä ihan liian nopeasti ohi. Mistä lie musiikin pätkästä sain kuvat mieleeni tai haikeasta olosta sängyssä makoillessa. Jostain ne ajatukset kuitenkin kumpusivat ja oli tarve päästä jakamaan teille muutama ajatus matkailusta. Tarkemmin ottaen matkaseurasta.

Tämä matka on ollut yksi parhaista, joilla olen ollut. Pääsenhän samassa seurassa uudestaankin katsomaan maailmaa avarin silmin? <3

IMG_6905IMG_5899 DSC02615DSC02504DSC02520DSC03020IMG_7008IMG_7002DSC02590 DSC02773 DSC02781DSC02937DSC02925IMG_6888IMG_6872 DSC02644 DSC02705 DSC02709 DSC02744 DSC02745 DSC02750 IMG_6833 DSC02526 IMG_6749DSC02734IMG_6101IMG_7077DSC03073IMG_7093 Matkalle lähtiessä miettisin sinuna, että kenen kanssa sinne päätät lähteä. Matkaverina on hyvä olla joku, jonka kanssa ei tarvitse miettiä mitä sanot, eikä tarvitse olla mitään mitä et ole. Voit olla vapaasti hiljaa välillä jos siltä tuntuu, puhua paljon kun on asiaa. Hiljaisuus ei saa olla vaivaantunutta, ei myöskään mielipiteidesi esiintuominen. Keskustelua saa ja pitääkin olla. Ihan kaikesta. Ja siinä vaiheessa se seuralainen mitataan, kun pitää tehdä yhdessä päätöksiä. Joustaako se seura, vai päättääkö yksin? Seuraatko vikisten perässä, kun se seura ei kuuntele mitä sun ehkä tekisi mielesi sanoa? Toinen asia on samanhenkisyys. Jos sinä olet iloinen ja jatkuvasti tahdot nähdä kaikessa positiivista, niin negatiivinen tyyppi saa matkasta nopeasti epäonnistuneen. Kaksi negistä varmaan viihtyisi toistensa kanssa hyvinkin, mutta yksi posis tarvitsee vierelleen matkalla toisen samanlaisen.

Matkaseuran on oltava helppoa, samanhenkistä kuin sinäkin ja tahdottava reissata juuri sun kanssasi. 

Usein voi käydä helposti niin, että tulee valittua matkaseura väärin. Ette tunne vielä toisianne kunnolla, et ole viettänyt matkaseurasi kanssa yhtäkään yötä yhdessä. Kaveruus tuhoutuu reissun aikana, kun huomataan yhdessä taapertaessa miten raskas se toinen voi olla. Mulle on käynyt niin joskus, mutta onneksi vain kerran. Negatiivisen seuran kanssa matkaaminen tulin surulliseksi ja muistan siitä matkasta vain toisen valituksen ja jatkuvan juoruamisen. Muilla kerroilla olen osannut valita aivan loistavaa matkaseuraa ja tämäkin reissu jonka kuvia katsoitte, on ollut yksi parhaista. Ellei paras. (En voi myöntää sen täysin ollleen paras, ettei mies vaan ole pian mustasukkainen Petralle, hihih).

En osaa sanoa, onko Petralla samoja muistoja matkasta kuin mulla, mutta mulle näistä kuvista tulee mieleen seuraavaa: Kevät, rentous, hiljaisuus, rauha, hyvä olo, helppous, kipeät jalat, subway, tyhjä lompakko, upeat maisemat, kaipuu, nauru, isot annokset, yhdessäolo, sielunkumppanuus.

IMG_7075Keväälle mulla on jo tiedossa yksi matka ystäväni kanssa joka asuu Brysselissä, toista matkaa suunnittelen miehen kanssa syksylle. Matkaseuran valitseminen on tosi tärkeää ja siksi siitä teillekin yritän välillä jotain kirjoitella, ettette eksy samaan ikävään seuraan kun itse oon joskus eksynyt. Eikä se ole kummankaan vika jos matka menee seuran takia pieleen, vahingossa olette vaan liian erilaisia. Onneksi luulen nykyään jo tietäväni minkälaisten ihmisten kanssa tahdon hotellihuoneeni jakaa ja on helppo alkaa suunnitella matkaa, kun tietää kenen kanssa on hyvä lähteä. Terveisiä siis vaan Lindalle, tiedän että sun kanssa on ihana keväällä nähdä Kreetalla! Niin ja jos tuo kuvien nainen ei eksy tänne lukemaan, niin vinkkaattehan sille mun puolestani, että voisi alkaa pikkuhiljaa jo suunnitella mun kanssani uutta matkaa? ;)

Näissä tunnelmissa on hyvä jatkaa rakentamaan vaatehuonetta, joka on muuten pian valmis! Kuvia tiedossa teillekin sitten siinä vaiheessa kun saan vaatteet kunnolla esille ja mun ihana ihana vaatehuoneeni on esittelykelpoinen. :)

Puspus ja ihanaa sunnuntaita! <3

9 kommenttia artikkeliin ”New York on my mind – juttua oikeanlaisesta matkaseurasta!

 1. Petra sanoo:

  Tiedätkö, mä käyn vieläkin joka aamu kurkkaamassa, ootko sä kirjottanut jotain :D Oon tehnyt niin pian kolmen vuoden ajan, hih :) Joten mihin mennään ja koska?! ;)

  Enkä olis kyllä osannu ajatella ihanampaa yllätystä tähän aamuun <3 Niin ihania muistoja, että hymyilyttää ja itkettää ilosta ajatuskin :) Ja allekirjoitan kyllä kaiken, mitä sanoit oikeanlaisesta matkaseurasta ;) Siitäkin on jo kohta VUOSI?! Teillä tulee olemaan niin ihana loma Lindan kanssa toukokuussa! :) Niin ja tietty miekkosenkin myöhemmin :D

  Puspus <3

  http://lungelady.blogspot.fi

  Tykkää

  1. Marissa sanoo:

   Onpas kiva tapa muodostunut, täytyy yrittää pitää mielessä, että edelleen on aina aamusin vakkalukioita ;) Vaikkakin mekin puhutaan usein niin kieltämättä mulla on sama tapa. Aika usein käyn kurkkimassa, että onkohan joku postaus mennyt ohi, kun facessa ei oo näkynyt vielä merkintää :D

   Apua, siitähän tosiaan on vuosi aikaa. Kauhean paljon ja aika on mennyt ihan tajuttoman nopeeasti. Täytyy katsoa mikä reissu me saadaan järkättyä sun kanssa sitten joskus. Ei ehkä mahdu vuoden sisäään edellisestä. Mutta joku päivä sitten <3

   Tykkää

 2. Linda sanoo:

  Ihana postaus, tein ihan poikkeuksen ja luin sen heti aamusta, kun en malttanut odottaa iltaan, hihi. Noista kuvista välittyy rentous ja onnellisuus, ja että tulikin kevättä ikävä!!! Ja haluisin varastaa teiltä molemmilta noi Niken lenkkarit :P
  Muutes Marissa, me mennään kyllä Rhodokselle eikä Kreetalle :D<3 En malta odottaa!!!!! <3
  Ps. muutama mun kaveri on kivunnut kilimanjarolle nyt viimeisen kuukauden aikana, että ehkä se meidänkin suunnitelma voidaan vielä herätellä henkiin. Siitähän tämä kaikki kuitenkin alkoi! ;)

  Tykkää

  1. Marissa sanoo:

   Ihana Linda! Kiva jos tykkäsit meidän reissusta. Veikkaan, että tuut tykkäämään myös sun ja mun reissusta ;) Hihi, hei totta! Mitähän oon tuonne kirjottanut. Rhodos se taiskin olla, ellen oo yksin päättäny muuttaa meidän matkasuunnitelmaa ;)

   Kilimanjaro…pidetään se meidän plänissä myös! Ehkä seuraava reissu on se? :)

   Tykkää

 3. Outi Karita sanoo:

  Kaikki kuvat oli ihania, mutta tuo viimeinen kuva <3 Tuo kuva kyllä kertoo, etä sovitte varmasti oikein hyvin matkaseuraksi toinen toisillenne :) Ihan ikävä teitä, mutta pian nähdään ;)

  Tykkää

  1. Marissa sanoo:

   Niinhän me sovitaankin, ihana jos se näkyy myös kuvastakin :) Kohtahan me hei Outi tosiaan nähdään, miten nopeasti aika meneekään!! <3

   Tykkää

 4. Nina sanoo:

  Mitä mieltä olet yksin reissaamisesta, onko sulla kokemusta?

  Itse olen lähdössä maaliskuussa kolmeksi viikoksi Thaikkuihin yksinään, jännittää kovasti mutta samalla olen niin innoissani mitä kaikkea reissu antaakaan itselle,..henkistä kasvua, rohkeutta sekä uusia näkökulmia omaan elämään, näitä ainakin toivon.

  Olen pidempään jo haaveillut että joskus lähtisi myös yksinään reissuun ja nyt vähän niin kuin olosuhteiden pakosta tämä tuli kun viime syksynä erosin yli kymmenen vuoden suhteesta niin nyt tuntuu että olen niin tämänlaisen kokemuksen tarpeessa.

  Aivan ihana blogi sulla, tää on yksi päivien piristys :)

  Tykkää

  1. Marissa sanoo:

   Yksin matkustaminen on ihan loistojuttu! Jokaiseen maahan en itse uskaltais lähteä näin vaaleena naisena, mutta esim Thaimaa on tosi turvallinen ja yksin matkustaessa matkasta saa ihan eri juttuja irti. Rohkeutta tuut saamaan ihan varmasti ja kun sulla on kyse noin pitkästä ajasta suhteessa, niin varmasti kaipaat niitä hetkiä ihan yksin. Niin, että löydät tavat nauttia olostasi myös ilman sitä toista ja näet, että myös sinä pystyt itse saamaan aikaan upeita muistoja ja kokemuksia.

   Oon kerran ollut myös lähdössä thaikkuihin yksin kolmeksi viikoksi, mutta lopulta sainkin matkaseuraa ja tuli mentyä sitten porukalla. Jäin jälkikäteen miettimään, että olisin ehkä sittenkin siihen aikaan kaivannut sitä yksinoloa siellä. Niin kauan kun viettää yksin, niin sitä tulee mietityttyä asioita, joita ei varmasti muuten ehtisi miettiä. Huomaa ympärillä erilaisia asioita ja oppii ehkä itseäänkin arvostamaan. Ja mikä parasta, jos tahtoo, voi löytää paljon uusia tuttavuuksia. Joiden kanssa voi muuten puhua helposti omasta elämästään mitä vain, kun tuskin tulette tapaamaan ihan heti uudestaan ;)

   Oon ollut yksin reisussa ainoastaan Italiassa ja Espanjassa. Barcelonassa muutamia kertoja ihan yksin, kun tunnen kaupungin aika hyvin ja siellä on ihanaa ollut hetki hengähtää omassa rauhassa. Ihan vain tosin lyhyitä reissuja. Kävelyä Barcelonan kauniilla kaduilla, kirjoittelua kahviloissa, rantaelämää, omaa rauhaa jne. Uskon, että sulle tulee tosi onnistunut reissu, kunhan rohkeasti teet juuri niitä asioita mistä itse tykkäät. Ei ole pakko esimerkiksi tutustua kehenkään jos ei jaksa, eikä oo pakko liikkua paljon. Sulla on iso muutos elämässä ja ainut mitä neuvoisin tekemään, on antaa itselles aikaa. Nautit ja vain olet.

   Kiitos kehuista, toivotan sulle hirmusti tsemppiä näihin muutoksiin. En voi edes kuvitella miten paljon työtä on tehtä noin suuri muutos omassa elämässä. Voimia ja rohkeutta jatkaa omaan uuteen elämään! <3

   Tykkää

   1. Nina sanoo:

    Kiitos Marissa ihanasta vastauksesta <3

    Tykkää

Kaunis kiitos kommentistasi

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: